ТЕХНОЛОГИИ

Китайска технология ще позволи на най-големия в света радиотелескоп да разкрие тайните на Вселената

Китай направи значителна крачка към изграждането на най-амбициозния астрономически проект в историята. Първата партида средночестотни антени, произведени в Китай, вече са изпратени в Южна Африка, където ще бъдат част от гигантския радиотелескоп SKA (Square Kilometer Array).

SKA, който ще бъде разположен на няколко места в Австралия и Африка, ще представлява най-голямата и чувствителна мрежа от радиоантени в света. С негова помощ учените ще могат да изследват Вселената с безпрецедентна дълбочина и детайлност, търсейки отговори на фундаментални въпроси като произхода и еволюцията на Вселената, природата на тъмната материя и енергията, както и възможността за живот извън Земята.

Китай играе ключова роля в проекта SKA, като е отговорен за проектирането, производството и интегрирането на значителна част от антените. Доставката на първите антени бележи началото на масовото производство и отваря нова глава в международното сътрудничество в областта на астрономията.

Защо SKA е толкова важен?

С много по-висока чувствителност и скорост на изследване в сравнение с други телескопи, SKA ще ни позволи да:

  • Погледнем по-далеч във Вселената: Ще можем да уловим много слаби радиосигнали от галактики, отдалечени на милиарди светлинни години, и да проследим еволюцията на Вселената от първите моменти след Големия взрив.
  • Разберем природата на тъмната материя и енергия: Ще можем да изучаваме разпределението и движението на галактиките с невиждана досега прецизност, което ще ни доближи до разгадаването на мистерията на тъмната материя и енергия, които съставляват по-голямата част от Вселената.
  • Търсим признаци на извънземен живот: Ще можем да откриваме и изучаваме екзопланети, т.е. планети около други звезди, и да търсим в атмосферите им молекули, които могат да бъдат признак на живот.

Международно сътрудничество

Проектът SKA се реализира благодарение на съвместните усилия на повече от 10 държави, обединени в международния консорциум SKAO. Това е един от най-амбициозните примери за международно сътрудничество в областта на науката, което демонстрира, че големите научни предизвикателства могат да бъдат преодолени само чрез обединени усилия.

Подобни новини

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Back to top button