Откритието на вода в пробите от “Чанъе-5” е значителна стъпка в нашето разбиране на Луната.
Проби от лунната почва, донесени от китайската космическа мисия “Чанъе-5” през 2020 г., съдържат следи от вода, съобщиха изследователи в проучване, публикувано в научно списание.
Това откритие е важна стъпка в разбирането на водните ресурси на Луната и може да има значение за бъдещите мисии за човешко изследване на Луната.
Вода, открита в лунна почва
Изследването, проведено от група учени от китайски университети, е публикувано в списание Nature Astronomy. В него се съобщава, че анализът на пробите от “Чанъе-5” е разкрил наличието на следи от вода.
“Това е първият път, когато наличието на вода се потвърждава директно в лунни проби, върнати на Земята от мисия на 21-ви век”, заяви водещият автор на изследването д-р Уан Вей от Китайската академия на науките.
Значение за бъдещи мисии
Това откритие е от голямо значение за нашето разбиране на водните ресурси на Луната. Досега се смяташе, че водата на Луната съществува само под формата на лед в полярните региони.
Новите открития предполагат, че водата може да се намира и в други части на Луната, включително в осветените от Слънцето области.
Това може да има значение за бъдещите мисии за човешко изследване на Луната, тъй като водата е от съществено значение за живота.
Китайската космическа програма
Откритието на водата в пробите от “Чанъе-5” е още едно свидетелство за нарастващите възможности на китайската космическа програма.
През последните 30 години Китай инвестира милиарди долари в космическия си сектор, за да настигне лидерите в САЩ, Русия и Европа.
През 2019 г. Китай приземи космически апарат на обратната страна на Луната, което е първият подобен случай в историята. През 2021 г. Китай изпрати робот на Марс.
Страната има амбициозни планове за бъдещето, включително изпращане на хора на Луната до 2030 г. и изграждане на лунна база.