Изкуствен интелект срещу акули.
През последните години плажът Падаро в Калифорния се превърна в популярна дестинация както за сърфисти, така и за млади големи бели акули.
За да осигури безопасността на любителите на водните спортове, учени от Калифорнийския университет в Санта Барбара разработиха иновативната система SharkEye.
SharkEye използва безпилотни самолети, оборудвани с камери, за да наблюдават океанските води и да откриват акули. Системата изпраща незабавни предупреждения до местните жители, спасители и сърф училища, когато бъде забелязана акула.
Предизвикателството при традиционното наблюдение с дронове е, че пилотите често имат затруднения да различат акулите от други морски обитатели като тюлени или водорасли, особено при бурни води и силна слънчева светлина. Едно проучване показва, че човешките наблюдатели успяват да открият акули само в 60% от случаите.
За да преодолеят това ограничение, учените от SharkEye разработиха алгоритми за изкуствен интелект, които могат да анализират видеоматериалите от дроновете и да идентифицират акулите с много по-голяма точност. Първите тестове показват, че AI системата открива повече акули от човешките наблюдатели, включително и такива, които са били на по-голяма дълбочина и са по-трудни за забелязване.
В момента учените провеждат полеви тестове, за да сравнят ефективността на AI системата с традиционното наблюдение.
Целта е до края на годината да се интегрира изкуственият интелект в системата за ранно предупреждение на SharkEye, което ще позволи по-бързо и по-точно откриване на акули.
В бъдеще се предвижда системата да стане напълно автоматизирана, като дроновете ще могат самостоятелно да извършват наблюдения и да изпращат предупреждения. Това ще доведе до значително повишаване на безопасността на плажуващите и сърфистите по целия свят.