Археолози от университета „Гьоте“ във Франкфурт на Майн използваха компютърна томография, за да анализират надпис върху амулет от сребърно фолио, разкривайки най-ранното известно доказателство за християнството на север от Алпите.
Амулетът, с дължина едва 3,5 сантиметра, съдържа 18 реда текст, издълбан в сребърното фолио. Предметът е служил като предпазен филактер и е носен на връвчица или панделка около врата, съобщи Heritage Daily.
Амулети като този са били популярни в древноримското общество, което е наследило традицията от древна Гърция.
Откритият артефакт е намерен през 2018 г. в римския град Нида, разположен в северозападните покрайнини на Франкфурт.
Нида е била столица на Civitas Taunensium, но през периода между 230 и 270 г. сл. Хр. градът е западал заради нашествията на аламаните – конфедерация от германски племена.
Разшифроване на текста
С помощта на съвременна компютърна томография в Центъра за археология „Лайбниц“ в Майнц (LEIZA), учените успяха да разчетат надписа, който гласи:
„В името на Свети Тит. В името на Исус Христос, Божия Син! Това спасително устройство защитава човека, който се предава на волята на Господ Иисус Христос, Божия син, тъй като пред Иисус Христос се прекланят всички колене: небесните, земните и подземните, и всеки език се изповядва пред Иисус Христос.“
Според исторически сведения, християнски групи са съществували в Галия и Горна Германия още през II век, но надеждни доказателства за християнския живот на север от Алпите се датират предимно от IV век.
Научна сензация
Това откритие пренаписва историята на християнството в региона, предшествайки досегашните находки с поне 50 години.
Кметът на Франкфурт, Майк Йозеф, коментира:
„Франкфуртският надпис е научна сензация. Благодарение на него историята на християнството във Франкфурт и далеч отвъд него ще трябва да се върне с около 50 до 100 години назад. Първата християнска находка на север от Алпите произхожда от нашия град. Можем да се гордеем с това, особено сега, толкова близо до Коледа.“