МАРШРУТИ
Самолетните билети до и от Германия ще поскъпнат значително

Цените на самолетните билети до и от Германия се готвят за сериозно повишение. Това предупреди Йенс Бишоф, президент на Германската авиационна асоциация.
Според него, полетите, свързани с Германия, ще поскъпнат значително поради няколко фактора.
Един от основните причинители за поскъпването е повишаването на авиационния данък и таксите за сигурност на летищата. От януари насам, таванът за таксите за проверките за сигурност се увеличи от 10 на 15 евро на пътник.
Освен това, поскъпването на разходите за авиоконтрол също оказва натиск върху цените на билетите. Авиокомпаниите са принудени да прехвърлят тези допълнителни разходи върху потребителите, тъй като техните маржове на печалба са изключително ниски – едва 5-10 евро на пътник.
Друг фактор, който ще допринесе за поскъпването на полетите, е задължителното използване на устойчиво авиационно гориво.
От 2025 г. самолетите, излитащи от летища в ЕС, ще трябва да използват средно 2% устойчиво гориво, като този дял постепенно ще нараства до 70% до 2050 г. Въпреки че това е важна стъпка за опазване на околната среда, тя неизбежно ще доведе до увеличаване на разходите за авиокомпаниите.
Бишоф подчертава, че се водят преговори с политически представители с цел да се намерят начини за намаляване на разходите на авиационния сектор. Въпреки това, е ясно, че пътниците ще трябва да се приготвят за по-високи цени на самолетните билети в близко бъдеще.
Защо това е важно:
- Планиране на пътувания: Повишаването на цените на самолетните билети ще повлияе на плановете за пътуване на много хора.
- Туризъм: По-високите цени на билетите могат да окажат негативно влияние върху туристическия сектор.
- Икономика: Поскъпването на полетите може да доведе до увеличаване на разходите за бизнеса и да затрудни международната търговия.
- Околна среда: Въвеждането на устойчиво авиационно гориво е важна стъпка за намаляване на въздействието на авиацията върху климата.
Какво следва:
Очаква се авиокомпаниите да предприемат различни мерки за компенсиране на поскъпването, като например оптимизиране на маршрутите и въвеждане на нови допълнителни услуги. Пътниците от своя страна ще трябва да се адаптират към новата ситуация и да търсят по-изгодни оферти.
МАРШРУТИ
Италиански кмет забрани кафе машини в обществени сгради заради мързеливи служители
Градоначалникът на Пиеве ди Солиго предприе драстични мерки, след като предупрежденията не дадоха резултат.

Кафето е свещен ритуал в Италия, но за кмета на малкото градче Пиеве ди Солиго, близо до Венеция, то се е превърнало в проблем. Стефано Солдан забрани вендинг машините за топли напитки в общинските сгради, тъй като според него служителите губят твърде много време в кафе паузи вместо да работят.
„Хората чакаха за документи, докато чиновниците разговаряха пред машините и пиеха кафе“, заяви кметът пред местния вестник Кориере дел Венето.
Въпреки предупрежденията към 56-мата общински служители, паузите продължили. В резултат трите вендинг машини – в кметството и в градската библиотека, били премахнати.
„Нужен е само здрав разум и възпитание, не специални правила“, категоричен е Солдан.
Решението предизвика дискусии в Италия – дали работната етика или традицията на кафето трябва да надделее?
МАРШРУТИ
Китайският гигант Mixue: Повече обекти от McDonald’s и Starbucks

Макар че Mixue Ice Cream and Tea може да е непозната за мнозина от нас, китайската компания има повече обекти от McDonald’s и Starbucks.
В понеделник акциите на веригата за чай с балончета скочиха с над 40% при дебюта им на Хонконгската фондова борса.
Компанията събра 444 милиона долара (352 милиона британски лири) при най-голямото първично публично предлагане (IPO) в финансовия център за тази година.
Популярността на Mixue идва в момент, когато много хора в Китай се борят с икономическите предизвикателства на страната – включително криза в сектора на недвижимите имоти и слаба потребителска и бизнес увереност. Компанията продава сладолед и напитки на средна цена от 6 китайски юана (0,82 долара; 0,65 британски лири).
Компанията е основана през 1997 г. от Zhang Hongchao, студент в Хенанския университет по финанси и икономика, като работа на непълно работно време, за да подпомогне семейните финанси.
Пълното ѝ име Mìxuě Bīngchéng означава „град на меден снежен лед“, а магазините ѝ са украсени с талисмана ѝ Снежен крал и пускат в цикъл официалната тематична песен на компанията.
Според Mixue, тя има над 45 000 магазина в Китай и 11 други страни, включително Сингапур и Тайланд. Компанията също така заяви, че планира да продължи да се разширява.
Това се сравнява с „над 43 000 локации“ за McDonald’s и 40 576 обекта на Starbucks.
Макар че често е смятана за най-голямата верига за чай с балончета, ледени напитки и сладолед в Китай, тя функционира по-скоро като доставчик на суровини, отколкото като традиционна марка.
За разлика от Starbucks, която управлява директно повече от половината от магазините си, почти всички обекти на Mixue се управляват от франчайзополучатели.
Силният пазарен дебют на Mixue контрастира с този на по-малкия конкурент Guming, чиито акции се сринаха в първия ден на търговия през февруари.
Миналата година акциите на собственика на веригата за чай с балончета Chabaidao също паднаха при дебюта им на пазара.
МАРШРУТИ
„Малката Москва“: Как руснаците променят Пукет

Тропическият рай Пукет се превръща в убежище за руснаци, бягащи от военна мобилизация, политически репресии и санкции след инвазията на Русия в Украйна през 2022 г.
Доскоро островът бе популярен сред китайските туристи, но днес се оформя като „Малката Москва“ – с руски ресторанти, супермаркети и бизнеси, насочени към новодошлите.
Руски бум в имотния сектор
Пряката авиовръзка през Близкия изток и удобният пазар за недвижими имоти правят Пукет особено привлекателен за руснаците. От 2022 г. броят на руските туристи е нараснал четирикратно до 1,03 милиона годишно.
Търсенето от руски купувачи е довело до скок на цените – стойността на земята се е повишила с 50%, а апартаментите са поскъпнали двойно.
Местно напрежение и икономическо разделение
Въпреки че притокът на руски пари съживява туристическия сектор, много тайландци смятат, че не извличат полза от тази вълна.
„Парите влизат, но не остават тук“, казва Тинакорн Джомуунг, лидер на асоциацията на транспортните услуги в Патонг. Руснаците, подобно на китайците преди тях, създават собствени туристически агенции и изместват местните предприемачи.
Според Крит Тепбумрунг, президент на асоциацията на екскурзоводите, незаконните руски гидове вече са повече от китайските. Полицията започна арести за нарушаване на трудовите закони, а напрежението между местните и руските жители расте.
Свобода и несигурност
Руският предприемач Сергей Скорупа споделя, че е дошъл в Пукет заради икономическите възможности и усещането за свобода, което липсвало в Русия. Той твърди, че следва тайландските закони, но признава, че чуждестранният бизнес става все по-чувствителна тема.
Местните власти са изправени пред предизвикателството да балансират между икономическите ползи и общественото недоволство. Засега изглежда, че руснаците нямат намерение да напускат Пукет – а това означава, че културният сблъсък ще продължи.
-
ТЕХНОЛОГИИпреди 2 седмици
Apple TV+ губи милиарди: Защо стрийминг платформата на технологичния гигант изостава?
-
ШАРЕНОпреди 2 седмици
Световният ден на метеорологията: 75 години научен прогрес и сигурност
-
ТЕХНОЛОГИИпреди 2 седмици
TikTok стартира онлайн пазаруване в Германия
-
ШАРЕНОпреди 2 седмици
Никол Кидман иска роля в „Белият лотос“
-
ШАРЕНОпреди 2 седмици
Шокираща връзка между доведени брат и сестра разкрита след бременност
-
ШАРЕНОпреди 1 седмица
Иван и Андрей НЕОФИШЪЛ: Защо харчим повече отколкото изкарваме?
-
ТЕХНОЛОГИИпреди 3 седмици
OpenAI отчита рекорден ръст на потребителите на ChatGPT
-
ТЕХНОЛОГИИпреди 2 седмици
WhatsApp вече може да бъде зададен като приложение по подразбиране за обаждания и съобщения