МАРШРУТИ

Най-дълго строените метра в Европа: какви са техните истории?

Класация на най-дълго строените метра в Европа

Метро системите са важна част от градската инфраструктура и осигуряват удобен и бърз транспорт в големите европейски метрополии.

Въпреки това, изграждането на тези транспортни мрежи може да отнеме много години поради различни технически, финансови и археологически предизвикателства. Нека разгледаме най-дълго строените метра в Европа и техните истории.

1. Метро в Солун, Гърция – 21 години

Най-дълго строеното метро в Европа е това в Солун. Строителството започва през 2000 г. и след множество забавяния, свързани с археологически находки, то беше открито на 30 ноември 2024 г. Системата обхваща 9.6 км линия и 13 станции. Тези археологически открития, включително 300,000 артефакта, направиха проекта дълъг и сложен​.

2. Crossrail (Elizabeth Line), Лондон, Великобритания – 13 години

Проектът Crossrail, известен като Elizabeth Line, започва през 2009 г. и официално завършва през 2022 г. Линията, която обхваща 73 мили (118 км) и 13 нови станции, е една от най-мащабните инфраструктурни инвестиции в Лондон​

3. Grand Paris Express, Париж, Франция – 15 години и продължава

Grand Paris Express започва през 2015 г. и се очаква да бъде завършен през 2030-те години. Този проект включва изграждането на 200 километра нови метролинии и е един от най-големите строителни проекти в Европа​.

4. Метро в Лисабон, Португалия – 14 години

Метро системата в Лисабон започва строеж през 1955 г. и отнема 14 години, за да бъде завършена през 1959 г. Тази линия е с ключово значение за развитието на португалската столица​.

5. Метро в Берлин, Германия – 15 години

Метро в Берлин започва строителството си през 1902 г. и завършва през 1913 г. Първоначално линиите покриват основните райони на града и с времето системата се разширява и модернизира​.


Проектите за изграждане на метро са едни от най-сложните инфраструктурни начинания, които могат да отнемат десетилетия. Въпреки трудностите, свързани със забавяния, технически проблеми и археологически находки, тези мрежи често се оказват решаващи за транспортната система на градовете и техния икономически растеж.

Подобни новини

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Back to top button