Учени от Австралия откриха, че добавянето на изгоряла утайка от кафе към бетона може да увеличи неговата здравина с до 30%. Тази иновативна рецепта има потенциала да реши множество екологични проблеми едновременно.
Всяка година по света се произвеждат впечатляващите 10 милиарда килограма отпадъци от кафе, като повечето от тях завършват на сметищата.
Според инженера Раджийв Ройчанд от университета RMIT, изхвърлянето на органични отпадъци води до отделяне на големи количества парникови газове, включително метан и въглероден диоксид, които допринасят за климатичните промени.
От друга страна, глобалният строителен сектор изисква огромни количества ресурси, включително пясък, който често се добива от речни корита и брегове, причинявайки екологични щети.
„Търсенето на пясък продължава да расте, а ресурсите са ограничени. С подход на кръгова икономика можем да предотвратим изхвърлянето на органични отпадъци и същевременно да съхраним природните ресурси,“ обясни инженерът Джи Ли от RMIT.
Органичните отпадъци, като утайката от кафе, не могат да бъдат добавени директно в бетона, тъй като отделят химикали, които намаляват неговата здравина.
За целта учените са използвали процес на пиролиза, при който утайката се нагрява до 350 °C при липса на кислород.
Това води до образуването на порест въглероден материал, наречен биочар, който успешно се свързва с циментовата матрица.
Екипът отбелязва, че при нагряване на 500 °C полученият биочар не е толкова здрав. Въпреки че резултатите са обещаващи, все още предстоят тестове за издръжливост на хибридния бетон при различни стресови условия като замръзване и размразяване, водопоглъщане и абразия.
Учените също така проучват възможността за създаване на биочар от други видове органични отпадъци, включително дървесина, хранителни и селскостопански отпадъци.
„Нашето изследване е в начален етап, но тези резултати предлагат иновативен начин за намаляване на количеството органични отпадъци, които отиват на сметищата,“ заяви инженер Шанън Килмартин-Линч.
Изследването е публикувано в Journal of Cleaner Production.