Площта на ледената покривка на Антарктида ще се свие с една четвърт до 2100 г., ако сегашното ниво на емисиите на парникови газове в атмосферата остане непроменено. Това тревожно заключение представя Японската агенция за океанографски и земни науки и технологии (JAMSTEC) в свое ново проучване.
В момента ледената покривка на Антарктида заема около 12 милиона квадратни километра. От 2016 г. насам обаче се наблюдава устойчива тенденция към намаляване на тази площ, пряко свързана с глобалното затопляне.
Чрез компютърно моделиране, учените от JAMSTEC са симулирали различни сценарии за развитие на ситуацията в Антарктида при различни нива на концентрация на въглероден диоксид и метан в атмосферата. Резултатите показват, че при запазване на сегашните темпове на емисии, до края на века съдържанието на въглероден диоксид в атмосферата ще нарасне с 50%. Това от своя страна ще доведе до загуба на една четвърт от ледената покривка на Антарктида.
Има ли надежда? Според експертите, ако бъдат предприети решителни мерки за ограничаване на емисиите на парникови газове не по-късно от 2040 г., процесът на топене може да бъде значително забавен и дори спрян. Това подчертава спешната необходимост от глобални действия за борба с климатичните промени.
Защо това е важно:
- Покачване на морското равнище: Топенето на ледовете в Антарктида ще доведе до значително покачване на морското равнище, което ще застраши крайбрежните градове и малки островни държави.
- Промени в климатичните модели: Изчезването на големи ледени маси ще наруши океанските течения и ще доведе до промени в климатичните модели на цялата планета.
- Загуба на биоразнообразие: Много уникални видове, адаптирани към суровите условия на Антарктида, ще загубят местообитанието си.
Прогнозите на японските учени са сериозно предупреждение за човечеството. За да предотвратим катастрофалните последици от климатичните промени, е необходимо незабавно да предприемем действия за намаляване на емисиите на парникови газове и преход към чиста енергия.