Американската Национална агенция за океански и атмосферни изследвания (NOAA) съобщи, че миналият месец е бил най-горещият юли в историята, което го прави четиринадесетият пореден рекорден месец.
В месечния доклад на агенцията се посочва също, че вероятността 2024 г. да бъде най-топлата година в историята е 77%.
Данните на NOAA се различават от тези на климатичния мониторинг на ЕС „Коперник“, който изчисли, че средната температура през миналия месец е била малко по-ниска от тази през юли 2023 г.
Въпреки разликите, и двете агенции потвърждават тревожната тенденция на рекордни горещини през последната година.
Според NOAA, чиито исторически данни обхващат 175 години, глобалната температура през юли е била с 1,21 градуса по Целзий по-висока от средната стойност за 20-и век (15,8°C). Агенцията отбелязва поредица от горещи вълни в Средиземноморието и Персийския залив през месеца. В Африка, Европа и Азия е регистриран най-горещият юли в историята, а в Северна Америка – вторият най-горещ.
Температурата на океана през юли е била втората най-топла в историята според NOAA, което съвпада с данните на „Коперник“. Учените от европейската агенция подчертават, че „температурите на въздуха над океана остават необичайно високи в много региони“ въпреки преминаването от климатичния модел „Ел Ниньо“ към „Ла Нина“.
Саманта Бърджис, заместник-директор на „Коперник“, предупреждава: „Опустошителните последици от изменението на климата започнаха много преди 2023 г. и ще продължат, докато глобалните емисии на парникови газове не достигнат нетна нула.“