Метеорологичното управление на Индия обяви, че 2024 година е най-горещата, регистрирана от 1901 г. насам, с температури, надвишаващи обичайните стойности в най-гъсто населената страна в света.
„Средната годишна температура на земната повърхност в Индия през 2024 г. е била с 0,65 градуса по Целзий над дългосрочната средна стойност за периода 1991-2020 година“, заяви директорът на управлението Мрутюнджай Мохапатра.
Глобални последици от климатичните промени
ООН предупреди, че 2024 година ще остане най-топлата в историята, с рекордни горещини и екстремни метеорологични условия в световен мащаб. Тези явления са причинили природни бедствия със щети за милиарди долари, като Индия не е изключение.
През миналата година страната преживя най-дългата гореща вълна, при която температурите надвишиха 45 градуса по Целзий, а в столицата Ню Делхи бе отбелязан температурен рекорд от 49,2 градуса, надминат само веднъж през 2022 г.
Индия и глобалното затопляне
Като третият по големина източник на парникови газове, Индия е изправена пред предизвикателството да балансира икономическия си растеж и борбата с климатичните промени. Страната си е поставила за цел да постигне нулеви нетни емисии до 2070 г., но засега разчита основно на въглища за производство на енергия.
Изгарянето на изкопаеми горива не само повишава температурите, но и увеличава влагата в атмосферата, което води до по-интензивни бури и дъждове. Щетите за икономиката, земеделието и обществото са все по-значителни, като ефектите от глобалното затопляне засягат милиарди хора.