Британският трибунал по жалбите в областта на конкуренцията одобри колективен иск за 3 милиарда британски лири (около 4 милиарда долара) срещу американския технологичен гигант Apple.
Съдебното решение проправя пътя за мащабен процес, заведен от влиятелната потребителска организация „Which?“, която получи правото да представлява близо 40 милиона потребители на устройствата iPhone и iPad в Обединеното кралство.
Магистратите официално отхвърлиха опитите на корпорацията да блокира производството, което се очертава като един от най-големите правни сблъсъци в сектора.
Същината на спора е свързана с услугата за облачно съхранение iCloud. Обвинението твърди, че Apple е злоупотребила с господстващото си положение на пазара, като на практика е „заключила“ своите клиенти в собствената си екосистема.
Според иска компанията е наложила технически ограничения за съхранението на определени файлове и е обвързала операционната система iOS с iCloud по начин, който силно затруднява преминаването към алтернативни доставчици, което е довело до изкуствено завишаване на цените.
Правната претенция обхваща всички потребители във Великобритания, които са използвали облачната услуга в периода между ноември 2018 г. и юни 2026 г. Изчисленията на експертите показват, че при евентуален успех на делото, засегнатите граждани могат да получат индивидуални обезщетения в размер до 77 лири.
От организацията „Which?“ подчертаха, че целта на процеса е да докаже, че нито една международна корпорация не може да стои над правилата за свободна конкуренция.
От своя страна Apple категорично отхвърля обвиненията и обяви, че ще защитава пазарните си практики с всички налични правни средства.
Представители на технологичния концерн аргументират позицията си с факта, че потребителите не са задължени да ползват iCloud и голяма част от тях свободно разчитат на приложения от трети страни.
Въпреки одобрението на колективния иск, съдебната битка ще бъде продължителна, като същинският процес в Лондон се очаква да започне едва през 2028 година.