Вълчата луна, първото пълнолуние за годината, е наречена така, защото вълчите вой се чували по-често през зимата, според Стария земеделски алманах.
Това наименование, донесено в Северна Америка от европейски заселници, може би е малко заблуждаващо. Макар че вълците наистина вият, експертите твърдят, че няма доказателства, че го правят към луната или че нейните фази влияят на техните звуци. Тъй като вълците са нощни животни, те са по-активни през нощта.
Също така, вълците не вият, защото са гладни, както често се смята.
„Виенето и другите вокализации на вълците се чуват през зимата, за да се намират членовете на глутницата, да се укрепват социалните връзки, да се определя територията и да се координира ловът“, обяснява алманахът.
Кога може да видим пълната вълча луна?
Пълнолуние настъпва, когато Луната – единственият естествен спътник на Земята – застане от противоположната страна на планетата спрямо Слънцето, което осветява цялата ѝ повърхност.
Януарската вълча луна ще достигне пикова яркост в понеделник, 13 януари, в 17:27 ч. EST (00:27 ч. българско време).
Луната ще изглежда изключително ярка за около три дни – от неделната вечер до сряда сутрин. Потърсете пълната луна да изгрее от източния хоризонт около залез. Към полунощ тя ще бъде ярка и кръгла над вас, преди да залезе на запад при изгрев.
Като бонус, в нощта на пълнолунието Луната ще премине пред Марс и ще бъде видима от по-голямата част от континенталната част на САЩ, съобщава НАСА.
Кога е следващото пълнолуние?
Следващото пълнолуние е през февруари. На сряда, 12 февруари, снежната луна ще стане видима, според Astronomy.com.