Connect with us

ШАРЕНО

Глобалното хранилище за семена в Свалбард, Норвегия

Глобалното хранилище на семена: Сигурен архив за биоразнообразието на растенията

Публикувано

на

csm video erik svalbard 8087bbbe3a

В подземния арктически свод на Свалбард, Норвегия, се крие съкровищница от биоразнообразието на растенията – Глобалното хранилище на семена.

Това уникално съоръжение, известно още като „Ноев ковчег за семена“, е построено с цел да се съхрани генетичен материал от растителни видове от цял свят, за да се осигури тяхното оцеляване в случай на катастрофални събития, които могат да застрашат хранителните системи и биоразнообразието.

Идеята за глобално хранилище на семена се ражда през 1980-те години, под ръководството на Организацията на ООН по прехраната и земеделието (ФАО).

Целта е да се създаде резервен архив от семена, който да е устойчив на природни бедствия, войни, или други бедствия, които биха могли да унищожат местните хранилища на семена.

Местоположение:

Свалбард е избран за дом на хранилището поради своята отдалеченост, политическа стабилност и геологическа стабилност.

Вечната замръзнала земя под арктическия свод осигурява естествена защита на семената от колебания на температурата и влажността, както и от вредители и болести.

Хранилището е построено в скалите на планина на 130 метра под земята.

То е проектирано да издържа на екстремни климатични условия, включително земетресения, наводнения и ядрени взривове.

Вътрешната температура се поддържа на -18°C, а влажността на въздуха на 15%.

В хранилището се съхраняват семена от над 4000 растителни вида от цял свят, representing около 85% от световното култивирано биоразнообразие.

Семената се събират от ботанически градини, изследователски институти и фермерски полета по целия свят.

Всеки образец се опакова в херметически затворен контейнер и се съхранява в специална стойка.

Достъпът до хранилището е строго ограничен, за да се избегне замърсяване на семената.

Само оторизирани учени и изследователи могат да получат разрешение да изтеглят семена за целите на научното съхранение, размножаване или възстановяване на изчезнали или застрашени видове.

Глобалното хранилище на семена е символ на надеждата и решителността на човечеството да защити биоразнообразието на растенията и да осигури хранителна сигурност за бъдещите поколения.

То е важен инструмент за борба с изменението на климата, унищожаването на местообитанията и други заплахи за биоразнообразието.

Факти:

  • Глобалното хранилище на семена е построено през 2008 г. и е открито официално през 2009 г.
  • Досега са депозирани над 1 милион образци семена.
  • Хранилището е финансирано от правителствата на Норвегия и други страни, както и от частни дарения.
  • През 2016 г. хранилището преживява наводнение, причинено от топене на ледник, но семената не са повредени.
Продължи
Click to comment

Leave a Reply

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

ШАРЕНО

Никол Кидман иска роля в „Белият лотос“

Холивудската звезда мечтае да се включи в хитовия сериал.

Публикувано

на

nikol kidman

Никол Кидман изрази желание да стане част от актьорския състав на популярния сериал „Белият лотос“, чийто трети сезон, изпълнен с шокиращи сцени, вече се излъчва в стрийминг платформата Max.

На премиерата на новия си филм „Holland“, Кидман отговори на въпрос на IndieWire дали би участвала в сериала:
„Никога не са ме питали. Аз съм голям фен на Майк Уайт, създателят на „Белият лотос“. Бих работила върху всичко, което той напише, защото го смятам за феноменален. Обичам този сериал!“

Изявлението на Кидман идва в момент, когато третият сезон на продукцията държи зрителите в напрежение. Заснетият в Тайланд сезон предизвика ръст в туризма, както се случи и с предишните сезони, снимани в Хавай и Сицилия.

Сюжетът на новия сезон разкрива как богатите гости на луксозния хотел се сблъскват с тъмните си страни, докато напрежението се покачва. Тъй като сериалът е подновен за четвърти сезон, желанието на Никол Кидман да се присъедини към екипа има реален шанс да се сбъдне.

Продължи

ШАРЕНО

Шокираща връзка между доведени брат и сестра разкрита след бременност

Публикувано

на

tuki

Социалните мрежи бяха взривени от историята на Туки и Крис, които споделиха как са се влюбили и създали семейство, след като са се срещнали като доведени брат и сестра.

Двамата разкриват, че са запазили връзката си в тайна до момента, в който Туки е забременяла.

Според разказа на Туки, тя се е преместила да живее при своя доведен баща и неговата съпруга, когато научила, че те ще имат син.

Първоначално е мислела, че той ще бъде странен, но при първата им среща е впечатлена от него. Крис от своя страна споделя, че Туки му е се сторила прекалено добра за него и е бил нервен да заговори.

Връзката им е започнала по време на една нощ, когато всички са спели и Туки е поканила Крис да легне до нея. 

„Буквално си лежахме така и те погледнах, ти ме погледна, това е инициация и след това едно доведе до друго и направихме бебе“, разказва Туки.

Новината за връзката и бременността е била шок за техните семейства. Майката на Крис е научила за връзката им, когато майката на Туки ѝ се е обадила, за да ѝ съобщи за бременността. Тя е очаквала Крис и Туки да се държат като брат и сестра и е била наранена, когато е разбрала за връзката им. 

„Бях наранена, иска ми се да бяхте дошли при мен и да ми кажете“, споделя майката на Туки. 

Тя също така признава, че първоначално е била разочарована, но не е била ядосана на тях и че все още смята Туки за своя дъщеря.

От друга страна, майката на Туки е научила за бременността от нейна приятелка и не е разговаряла с дъщеря си до седмица преди раждането. Бащата на Крис, доведеният баща на Туки, е научил новината по телефона и е останал безмълвен.

Двойката споделя, че получава много негативни коментари онлайн заради своята връзка, включително критики за тяхната раса и възрастова разлика

Хора ги обвиняват, че Крис не е „черен крал“, а Туки – че има „фетиш“ към бели мъже. Те също така получават обидни коментари за тяхната дъщеря Блу.

Въпреки негативните реакции, Туки и Крис остават заедно и отглеждат своята дъщеря, като подчертават, че любовта не познава расови граници. 

Те споделят, че се опитват да игнорират негативните коментари и да се фокусират върху своето семейство. Туки хвали Крис като добър баща, особено по време на нейния постпартум период.

Продължи

ШАРЕНО

Световният ден на метеорологията: 75 години научен прогрес и сигурност

Публикувано

на

unnamed file

Днес, 23 март, се отбелязва Световният ден на метеорологията, който е сред професионалните празници на Националния институт по метеорология и хидрология (НИМХ). Тазгодишната тема – „Да преодолеем заедно пропуските в ранните предупреждения“ – подчертава ключовата роля на навременната метеорологична информация за сигурността на обществото.

75 години научен прогрес и международно сътрудничество

Световната метеорологична организация (СМО) вече повече от 75 години е лидер в научните изследвания, свързващи времето, климата, водите и околната среда. Разбирането на тези сложни процеси е от решаващо значение за ефективни системи за ранно предупреждение.

15 години участие на България в „Метеоаларм“

През 2010 г. България се включва в Европейската система за предупреждения за опасни метеорологични явления – „Метеоаларм“, която предоставя информация чрез цветно-кодирани карти за нивото на риск от екстремни валежи, силни ветрове, опасни температури, поледици и лоша видимост.

Цветовете на картата означават:
Зелено – няма опасност
⚠️ Жълто – потенциален риск
🟠 Оранжево – висока опасност
🛑 Червено – изключително опасни условия

„Метеоаларм“ е основана през 1997 г. по инициатива на Франция и днес е част от международното сътрудничество на европейските метеорологични служби.

Ролята на НИМХ в България

НИМХ е основната институция у нас, отговорна за метеорологията, агрометеорологията и хидрологията. В съответствие със стандартите на СМО, институтът се занимава с:

Наблюдение и анализ на атмосферните и хидросферните процеси
Прогнози за времето и водните ресурси
Ранни предупреждения за опасни явления и наводнения

НИМХ представлява България в Световната метеорологична организация, като осигурява надеждни прогнози и информация за държавни институции и гражданите.

Исторически корени: Първата метеорологична станция в България

На 1 февруари 1887 г. в София започва работа първата метеорологична станция, разположена в Ботаническата градина на Софийския университет. Данните ѝ се публикуват в „Държавен вестник“ още от 7 февруари 1887 г.

През 1890 г. станцията получава статут на Централна метеорологична станция (ЦМС), което бележи началото на официалната метеорологична служба в България.

Днес, 137 години по-късно, българската метеорология продължава да се развива, осигурявайки сигурност, научен напредък и ефективно прогнозиране на климатичните явления.

Продължи
apple
ТЕХНОЛОГИИпреди 3 дни

Apple TV+ губи милиарди: Защо стрийминг платформата на технологичния гигант изостава?

nikol kidman
ШАРЕНОпреди 3 дни

Никол Кидман иска роля в „Белият лотос“

brashno
ЗДРАВЕпреди 2 дни

Алтернативни брашна при печене на хляб

unnamed file
ШАРЕНОпреди 3 дни

Световният ден на метеорологията: 75 години научен прогрес и сигурност

gay club
СЕКСпреди 2 дни

Акценти от нощния живот на гейовете в Амстердам: Поглед към Dirty D и Eagle

tuki
ШАРЕНОпреди 3 дни

Шокираща връзка между доведени брат и сестра разкрита след бременност

dna
ЗДРАВЕпреди 23 часа

Продажба на ДНК данни: Фалитът на 23andMe повдига въпроси за поверителността

moon 5307922 1280
ШАРЕНОпреди 2 седмици

Лунно затъмнение озари небето над Америка и Азия

hospital 1
ЗДРАВЕпреди 24 часа

Откритие в медицината: Уринен тест за ранно откриване на рецидив на рак на бъбреците

ozempic
ЗДРАВЕпреди 1 седмица

Новооткрит хормон може да замени Ozempic без странични ефекти

Trending