Индия изстреля успешно сателит за космическите изследвания

satelit

С успешното изстрелване на SSLV-D3, Индия затвърждава позициите си като водеща космическа сила.

Индийската космическа агенция ISRO постигна значителен успех с успешното изстрелване на леката ракета-носител SSLV-D3, която изведе в орбита сателита за наблюдение на Земята EOS-08.

Това събитие бележи успешното приключване на експерименталната фаза на проекта SSLV-D3, като отсега нататък ракетата ще се използва за търговски мисии.

Сателитът EOS-08 ще играе ключова роля в мониторинга на вулканичната активност и изследването на въздействието на ултравиолетовата радиация върху Земята.

Събраните данни се очаква да бъдат от изключителна важност за разработването на инструменти, които да защитават астронавтите от вредното влияние на космическата радиация и да намалят риска от развитие на ракови заболявания.

Изстрелването на SSLV-D3 се състоя от космодрума на остров Шрихарикота и бе предавано на живо по индийските телевизионни канали. С височина от 34 метра, тегло от 120 тона и полезен товар от 500 кг, тази лека ракета-носител представлява значително постижение за индийската космическа програма.

С успешното изстрелване на SSLV-D3, Индия затвърждава позициите си като водеща космическа сила в региона и демонстрира амбициите си да се конкурира на световния пазар на космически услуги.

Допълнителна информация:

  • SSLV-D3 е разработена от ISRO с цел да предостави достъпна и надеждна платформа за изстрелване на малки сателити в ниска околоземна орбита.
  • EOS-08 е оборудван с модерни сензори, които ще позволят на учените да изучават различни аспекти на земната атмосфера и повърхност.
  • Ултравиолетовата радиация е вредна форма на радиация, която може да увреди ДНК и да доведе до развитие на рак.
Виж още:  Google тества AI система за борба с кражби на смартфони в Бразилия

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *