ТЕХНОЛОГИИ
Китай изпрати тухли от лунна почва за тестове в космоса

Китай направи важна стъпка към целта си да построи постоянна база на Луната, като изпрати в космоса тухли, изработени от лунна почва, за да тества тяхната устойчивост.
На 15 ноември товарна ракета с образци от тези иновативни тухли излетя към космическата станция „Тянгун“.
Тази инициатива е част от амбициозната програма на Китай да изпрати хора на Луната до 2030 г. и да изгради база до 2035 г. Държавната информационна агенция Синхуа съобщи, че товарният кораб „Тянчжоу-8“ е изстрелян от Центъра за изстрелване на спътници в Уенчан, доставяйки доставки за станцията „Тянгун“.
Екип от учени, воден от проф. Джоу Ченг от Университета за наука и технологии Хуажун, е разработил тези тухли от земни материали, вдъхновени от образци, събрани от мисията „Чанъе-5“. Тухлите са три пъти по-здрави от стандартните и могат да се свързват без свързващи вещества – ключов аспект за строителство в екстремни условия.
„Основната цел е тестване на устойчивостта на тухлите под влиянието на космическите условия“, обяснява проф. Ченг. Тестовете ще симулират температурните колебания на Луната (−190°C до +180°C), радиацията и въздействието на микрометеорити.
Китай не е единствената държава с интерес към строителство на Луната. САЩ, чрез програмата „Артемида“ на НАСА, и Европейската космическа агенция също провеждат изследвания за строителни техники, използващи местни ресурси.
Китайският проект ILRS е съвместен с Русия и включва подкрепата на около 10 държави и 40 чуждестранни организации.
Ако експериментът успее, той може да бъде повратна точка за бъдещите лунни бази и да проправи пътя към използването на локални ресурси за строителство в космоса.
ТЕХНОЛОГИИ
WhatsApp вече може да бъде зададен като приложение по подразбиране за обаждания и съобщения
Функцията бе открита в бета версията 25.8.10.74 на WhatsApp, достъпна само за бета тестери.

WhatsApp представи нова актуализация за приложението си за iOS, която позволява на потребителите да го задават като приложение по подразбиране за обаждания и съобщения. Първоначално функцията бе забелязана в бета версия, но вече е достъпна за всички потребители на WhatsApp за iOS.
Интеграция на WhatsApp като приложение по подразбиране
С версия 25.8.74 за iOS, WhatsApp предоставя опция да бъде избрано като приложение по подразбиране за обаждания и съобщения, наред с FaceTime и Phone. Потребителите могат да направят това, като отидат в Настройки > Приложения по подразбиране, след което:
- За обаждания: избират Обаждания > WhatsApp.
- За съобщения: избират Съобщения > WhatsApp.
След като бъде зададен, всички действия като директно набиране на номера от уеб страница ще се изпълняват през WhatsApp, ако системата го позволява.
История на функцията
Функцията бе открита в бета версията 25.8.10.74 на WhatsApp, достъпна само за бета тестери чрез Apple’s TestFlight програма. Сега тя е достъпна за широк кръг потребители, а приложението може да бъде изтеглено от App Store.
Основни предимства
Възможността за задаване на WhatsApp като приложение по подразбиране премахва нуждата от допълнителни стъпки, като ръчно избиране или превключване към приложението, улеснявайки потребителите при изпълнение на основни действия.
ТЕХНОЛОГИИ
TikTok стартира онлайн пазаруване в Германия
Видео приложението разширява функциите си за търговия.

От понеделник потребителите на TikTok в Германия ще могат да пазаруват директно през приложението, обяви компанията.
Въпреки че мобилното приложение е достъпно в страната отдавна, функциите за онлайн търговия ще бъдат активирани едва сега. TikTok е една от най-големите социални мрежи и е собственост на китайската ByteDance Group.
Новата функция позволява на потребителите да купуват продукти, представени в кратки видеа или на живо, без да напускат приложението. Платформата запаметява данните за плащане, което елиминира нуждата от пренасочване към външни магазини.
Според Макс Бурианек, който ръководи TikTok Shop в Германия, новата услуга ще осигури „плавно и интуитивно“ потребителско преживяване. Видео и на живо форматите предоставят значително повече информация за продуктите в сравнение с традиционните уеб страници.
Според официалните данни TikTok има около 24,2 милиона месечни потребители в Германия.
В САЩ, Великобритания, Ирландия и Испания приложението вече предлага пазаруване, а следващата седмица услугата ще стартира и във Франция и Италия.
ТЕХНОЛОГИИ
Apple TV+ губи милиарди: Защо стрийминг платформата на технологичния гигант изостава?
Въпреки огромните инвестиции и престижните продукции, Apple TV+ остава далеч зад конкурентите си.

Apple губи 1 милиард долара годишно от своята стрийминг платформа Apple TV+, съобщават източници на The Information. Въпреки че технологичният гигант инвестира по 5 милиарда долара годишно в услугата от старта ѝ през 2019 г., тя все още не успява да се конкурира с водещите платформи като Netflix, Amazon Prime Video и Disney+.
Докато Netflix има над 300 милиона абонати, а Disney+ – около 125 милиона, Apple TV+ изостава с едва 45 милиона абонати. Компанията не разкрива официални данни за броя им, тъй като ги обединява с останалите си услуги като Apple Pay.
Високи инвестиции, но слаб резултат
Apple TV+ разполага с престижни заглавия като „Severance“, номиниран за 14 награди „Еми“, и популярния сериал „Ted Lasso“. Филмовите продукции на платформата също не са за подценяване – Apple стана първата стрийминг услуга с „Оскар“ за най-добър филм с „CODA“ и продължи да работи с топ режисьори като Мартин Скорсезе, Ридли Скот и Стив Маккуин.
Въпреки това, големите инвестиции не се превръщат в абонати. Един от основните проблеми на Apple TV+ е липсата на културно влияние, което прави платформата невидима в сравнение с HBO и Netflix.
Липсата на „разговор около охладителя“
Концепцията за „Water Cooler Television“ описва продукции, които предизвикват масово обсъждане, както „Семейство Сопрано“, „Breaking Bad“ или „Succession“. Apple TV+ трудно достига този ефект – дори с успеха на „Severance“, много от амбициозните ѝ проекти като „Disclaimer“ на Алфонсо Куарон и адаптациите на популярни книги „Lessons in Chemistry“, „Pachinko“ и „Shantaram“ остават в сянка.
Допълнително, Apple често разочарова феновете с преждевременни спирания на сериали, както се случи с „Schmigadoon!“, който приключи след два сезона.
Филмите на Apple: скъпи, но нерентабилни
Apple TV+ също залага на големи кинопродукции, но не всички носят очакваната печалба. „Killers of the Flower Moon“ спечели само 158,8 милиона долара при бюджет от 215 милиона. „Napoleon“ на Ридли Скот също едва излезе на печалба.
Въпреки това, Apple не се отказва – тази година предстои премиерата на F1 филма от режисьора на „Top Gun: Maverick“, както и нови проекти от Гай Ричи, Спайк Лий и Пол Грийнграс.
Ще успее ли Apple да обърне тенденцията?
С обявения трети сезон на „Severance“, Apple може да започне промяна в подхода си. Въпросът обаче остава – ще се изплати ли огромната инвестиция в стрийминг, или Apple ще продължи да губи милиарди в надпреварата със своите конкуренти?
-
ТЕХНОЛОГИИпреди 4 седмици
Apple TV+ губи милиарди: Защо стрийминг платформата на технологичния гигант изостава?
-
ШАРЕНОпреди 4 седмици
Световният ден на метеорологията: 75 години научен прогрес и сигурност
-
ШАРЕНОпреди 4 седмици
Никол Кидман иска роля в „Белият лотос“
-
ТЕХНОЛОГИИпреди 3 седмици
TikTok стартира онлайн пазаруване в Германия
-
ШАРЕНОпреди 4 седмици
Шокираща връзка между доведени брат и сестра разкрита след бременност
-
ШАРЕНОпреди 3 седмици
Иван и Андрей НЕОФИШЪЛ: Защо харчим повече отколкото изкарваме?
-
ТЕХНОЛОГИИпреди 3 седмици
WhatsApp вече може да бъде зададен като приложение по подразбиране за обаждания и съобщения
-
ШАРЕНОпреди 3 седмици
Разсекретените досиета „Кенеди“ и българската следа