Международен екип от астрономи, използвайки мощния радиотелескоп CHIME, откри нов повтарящ се източник на бързи радиовълни (FRB) в отдалечена тиха галактика. Това откритие, публикувано на сървъра за предпечат arXiv, хвърля нова светлина върху произхода и природата на тези мистериозни космически сигнали.
Новият източник, обозначен като FRB 20240209A, е регистрирал 22 повтарящи се изблика на мощно радиоизлъчване, продължили само няколко милисекунди. Въпреки че FRB са известни със своите характерни сигнали, подобни на радиопулсари, тяхната точна природа все още остава загадка. Учените предполагат, че тези мощни изблици могат да се дължат на екзотични космически обекти като магнетари или дори на космически струни.
Телескопът CHIME, разположен в Канада, е специално проектиран за откриване на бързи радиовълни и е отговорен за откриването на голяма част от известните FRB. Новите наблюдения, извършени с CHIME, разкриват, че FRB 20240209A е свързан с ярка и тиха елиптична галактика, което е първият случай на такъв тип връзка. Освен това, източникът се намира на рекордно голямо разстояние от центъра на галактиката си.
Учените смятат, че най-вероятният източник на тези мощни радиовълни е обект, разположен в кълбовиден звезден куп. Това откритие отваря нови перспективи за изследване на екстремните физични процеси във Вселената и може да ни доближи до разгадаването на загадката на бързите радиовълни.
Ключови констатации:
- Открит е нов повтарящ се източник на бързи радиовълни (FRB 20240209A).
- FRB са свързани с ярка и тиха елиптична галактика.
- Източникът се намира на рекордно голямо разстояние от центъра на галактиката.
- Възможни обяснения за FRB са магнетари и космически струни.