ШАРЕНО

Замърсяването на въздуха увеличава честотата на гръмотевични бури

Ново проучване показва, че човешкото въздействие върху околната среда може да доведе до неочаквани последици.

Например, замърсяването на въздуха е свързано с увеличаване на честотата на гръмотевичните бури. Изследователи от Университета Джеймс Мейсън в Вирджиния са анализирали данни за над 500 000 гръмотевични бури в Вашингтон и Канзас Сити в продължение на 12 години.

Резултатите показват, че наличието на повече фини частици във въздуха (аерозоли) е свързано с по-голям брой светкавици. Въпреки че връзката между аерозолите и гръмотевиците е проучвана и преди, все още се работи по по-точното й оценяване поради многото различни атмосферни фактори.

Според географа Мейс Бентли от JMU, замърсяването действа като ядра на облаците. То се въвежда в облака чрез възходящия поток, който след това разделя замърсителните частици, което от своя страна разделя електрическите заряди в облака и води до по-голямо производство на светкавици.

Екипът е изследвал нивата на PM2.5 (частици с размер до 2.5 микрометра) и PM10 (частици с размер до 10 микрометра) в околната среда и ги е сравнил с активността на гръмотевичните бури. Оказва се, че концентрацията на тези частици има по-голямо влияние от размера им.

Въпреки че повече частици обикновено означават повече светкавици, според данните, достига се до момент, в който наличието на твърде много частици във въздуха всъщност изглежда намалява количеството светкавици – вероятно поради загуба на енергия в бурята.

Това са сценарии с огромен брой променливи, като множество други фактори, от въздушните течения до земното покритие, също играят роля. Въпреки това, въпреки че връзките, описани тук, са сложни, те изглежда са еднакви и в двата изследвани града.

„Изглежда, че независимо къде отидете по света, градското замърсяване е способно да засилва гръмотевичните бури и светкавиците“, казва Бентли.

Проучването също така е открило някои други интересни неща: гръмотевичните бури са били най-чести в двата местоположения в четвъртък.

Понеделник е бил най-тихият ден за гръмотевични бури във Вашингтон, докато в Канзас Сити това е била петък. Също така е наблюдавано, че когато в атмосферата има най-много енергия (повлияна от фактори като температура и влажност), тогава нивата на замърсяване на въздуха оказват най-голямо влияние върху броя на светкавиците.

Това ни дава по-голямо разбиране за това как колебанията в замърсяването на въздуха могат да продължат да преобразуват метеорологичните модели. Следващите изследователи искат да разгледат тази връзка и в други части на света, като същевременно добавят повече измервания, за да видят колко голямо влияние оказват аерозолите.

„Околната среда ще бъде анализирана за разлики между гръмотевичните бури, започнали в градовете, и тези в по-широкия регион, за да се оценят въздействията на замърсяването“, пишат авторите в публикуваната си статия.

Проучването е публикувано в Atmospheric Research.

Подобни новини

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Back to top button