Учени от Университетския колеж в Лондон разработиха иновативно устройство, което може да имитира човешко докосване, предаде Пи Ей мидия/ДПА.
Технологията, наречена BAMH (биоинспирирана система за симулация на докосване), работи чрез стимулация на нервните клетки с помощта на вибрации.
Устройството има потенциал да свързва хора, живеещи на хиляди километри разстояние, като им позволява да се “държат за ръце” във виртуална среда.
Екипът от учени е използвал устройството, за да изследва пациенти със загуба на чувствителност на пръстите. BAMH може да намери приложение в здравеопазването, особено при диагностика на състояния като синдрома на карпалния тунел и диабетна невропатия, които засягат осезанието.
Д-р Сара Абад, специалист по роботика, обясни, че устройството дава възможност за осезание по време на виртуални взаимодействия, особено важно в условията на глобализация и социална дистанция.
„Пандемията ни показа колко важна е връзката с близките, дори когато те живеят далеч. Видеото не може да замени докосването“, каза д-р Абад.
Технологията също така има потенциал да бъде използвана в роботизирани хирургически интервенции. Екипът е представил разработката си на Британския научен фестивал в университета на Източен Лондон.