Социалните китове използват цъкания, за да изградят “думи” и “изречения”.
Кашалотите, най-големите хищници на Земята, разполагат със система за комуникация, по-развита отколкото се предполагаше досега. Изследване на техните вокализации в Карибско море разкрива “фонетична азбука”, съставена от цъкания, подобни на Морзова азбука.
Сложната структура на системата им позволява да изграждат “думи” чрез комбинации от цъкания с различна продължителност, ритъм и темпо. Подобно на човешкия език, те добавят и “наставки”, за да модифицират значението.
“Кашалотите комбинират тези “букви” в по-високо ниво – “изречения”, за да предадат по-сложни идеи”, обяснява д-р Гаурав Шарма, ръководител на изследването.
Това откритие хвърля нова светлина върху социалното поведение на тези гигантски китове. Тяхната сложна система за комуникация вероятно играе важна роля в организацията на групите, отглеждането на малките, защитата и търсенето на храна.
Анализ на години записи
Изследователите анализират звуците, издавани от около 60 кашалота, записани в рамките на Доминиканския проект за кашалоти. Те откриват, че китовете използват вариации в цъканията, за да кодират различни сигнали.
“Тези сигнали може да се използват за поддържане на връзка в групата, за координиране на лова, за предупреждение за опасности или за предаване на информация за местоположението на храната”, предполага д-р Шарма.
Сходства с човешкия език
Системата за комуникация на кашалотите показва забележителни сходства с човешкия език.
“И двамата вида използват йерархична структура, за да комбинират по-малки единици (звуци или букви) в по-големи (думи или изречения) с по-богато значение”, обяснява д-р Шарма.
Това откритие е поредното доказателство за невероятната интелигентност и сложност на животинския свят.
Новото изследване е важна стъпка към по-доброто разбиране на кашалотите и тяхното поведение.