Какво се случва със спрените от експлоатация пътнически самолети?

samoleti 1

Когато пътнически самолети престанат да летят, поради икономически, технически или екологични причини, те могат да имат различни съдби. Авиокомпаниите, производителите и специализирани компании решават какво да правят с тях, като решенията варират от рециклиране до преобразуване за нови цели.

  1. Съхранение в „гробища за самолети“
    Много самолети се изпращат в специализирани гробища за самолети, като тези в пустините на Arizona, California или Australia, където климатът е сух и предотвратява корозия. Там самолетите се съхраняват временно или дългосрочно. Някои се поддържат в готовност за повторна употреба, докато други чакат разглобяване. Boeing и Airbus често участват в процеса, като предоставят части или услуги.
  2. Рециклиране на части
    Рециклирането е честа практика. Самолетите се разглобяват, а ценни компоненти като двигатели, авионика и шасита се продават за повторна употреба. Около 90% от материалите на един самолет, като алуминий, могат да бъдат рециклирани. Компании като Aircraft Fleet Recycling Association (AFRA) работят за устойчиво управление на този процес.
  3. Преобразуване за други цели
    Някои самолети се преобразуват за алтернативни функции. Например, товарни самолети често се създават от стари пътнически модели. Други се превръщат в ресторанти, хотели или дори жилища. Проектът Boeing 747 Jumbo Hostel в Stockholm е популярен пример за такова преобразуване.
  4. Изоставяне или унищожаване
    В редки случаи, когато разглобяването не е рентабилно, самолетите се изоставят или унищожават. Това обаче е по-рядко поради високата стойност на материалите и екологичните регулации.

Защо самолетите спират да летят?

  • Икономически причини: Високи разходи за поддръжка или спад в търсенето, както се случи по време на пандемията от COVID-19.
  • Технологична остарялост: Модели като Boeing 727 или McDonnell Douglas DC-10 са заменени от по-ефективни самолети.
  • Екологични регулации: По-старите самолети не отговарят на съвременните стандарти за емисии и шум.

Подобни новини

About the Author: Росен Димитров

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *