ЗДРАВЕ

Изменението на климата превръща тайфуните в по-опасни заплахи

Учени от САЩ и Сингапур предупреждават, че тайфуните в западната част на Тихия океан стават все по-опасни поради изменението на климата. Публикувано в сп. Climate and Atmospheric Science, изследването показва, че тези тропически циклони се формират по-близо до бреговете, засилват се по-бързо и продължават по-дълго на сушата.

Според учените, по-топлите океани, причинени от глобалното затопляне, осигуряват на тайфуните повече енергия. Това води до по-силни ветрове, по-обилни валежи и по-продължителни наводнения при достигане на сушата. В резултат на това, големи градове като Хайфонг във Виетнам и Банкок в Тайланд са изправени пред безпрецедентни рискове от екстремни метеорологични явления.

„Хората, живеещи по гъсто населените брегове в региона, са най-уязвими“, предупреждава водещият автор на изследването Андра Гарнър. Учените призовават за незабавни действия за намаляване на емисиите на парникови газове, за да се ограничат негативните последици от бъдещите бури.

Какво означава това за региона?

  • По-чести и интензивни наводнения: По-дългото пребиваване на тайфуните над сушата води до по-продължителни и интензивни валежи, което увеличава риска от наводнения.
  • По-големи щети на инфраструктурата: По-силните ветрове и по-обилните валежи могат да причинят значителни щети на сгради, пътища и друга инфраструктура.
  • Застрашаване на живота: Наводненията и силните ветрове представляват сериозна заплаха за живота на хората, живеещи в засегнатите райони.

Какво може да се направи?

  • Намаляване на емисиите на парникови газове: Това е най-ефективният начин да се ограничи глобалното затопляне и да се намалят негативните ефекти от изменението на климата.
  • Инвестиции в инфраструктура: Укрепване на сградите, изграждане на по-добри дренажни системи и други мерки могат да помогнат за намаляване на щетите от наводнения.
  • Ранно предупреждение и евакуация: Ефективните системи за ранно предупреждение и евакуация могат да спасят много животи.

Подобни новини

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Back to top button