Новите технологии ще подобрят независимостта и качеството на живот
Изкуственият интелект (ИИ) има потенциала да подобри значително условията на живот на хората с увреждания.
Това заявява научният журналист Стивън Акино в своя статия за MIT Technology Review. Акино, който самият страда от зрителни увреждания, описва ИИ като технология, която може да доведе до „повратна точка“ в живота на хората със здравословни проблеми.
Като примери той посочва ИИ-субтитри за хора с увреден слух и чатботове, които могат да отговарят на въпроси на потребителите.
Друг пример са безпилотните таксита, които хората с увреждания могат да извикат чрез приложение, без да се налага да търсят помощ от други хора.
Акино смята, че тези нови технологии могат да бъдат истинско спасение, като предоставят на хората с увреждания повече независимост.
В статията се подчертава, че в бъдеще, благодарение на ИИ и 3D принтирането, разликата между обикновените крайници и изкуствените протези ще изчезне.
„ИИ ни доближава до информацията, производителността и, най-важното, до обществото като цяло,“ заключава Акино.
В същото време, в средата на август, британски и германски учени увериха, че изкуственият интелект едва ли ще представлява заплаха за човечеството. Те подчертаха, че невронните мрежи остават предвидими и сравнително лесни за управление.