250 000 тона амоняк за производство на чиста енергия.
Германското министерство на икономиката обяви днес значителна стъпка към декарбонизацията на индустрията – страната ще внесе 250 000 тона зелен амоняк от Египет в периода между 2027 и 2033 г.
Амонякът ще се използва за производство на зелен водород, ключов елемент в плановете на Германия за устойчиво бъдеще. Сделката е сключена с “Фертиглоуб” (Fertiglobe), съвместно предприятие между държавната петролна компания на Обединените арабски емирства (ОАЕ) и химическия производител Оу Си Ай (OCI), с производствени мощности в Египет.
Зелена енергия от два континента
И производството на амоняка в Египет, и последващото му преобразуване във водород в Германия ще се осъществяват с помощта на възобновяема енергия от вятърни и слънчеви електроцентрали. Цената на произведената енергия се очаква да бъде около 4,50 евро (4,90 долара) за килограм.
Програма H2Global: Стъпка към международен пазар на зелен водород
Споразумението е резултат от първоначален търг по програмата “Ейч Ту Глобъл” (H2Global), финансирана от германското правителство. Целта на програмата е да се стимулира изграждането на функциониращ международен пазар на зелен водород, допринасящ за опазването на околната среда и борбата с климатичните изменения.
Съгласно програмата зелените водородни продукти ще се купуват на световните пазари и ще се предлагат за продажба в Германия и Европейския съюз. Държавна субсидия ще покрие евентуални разлики между производствената цена и конкурентната пазарна цена, която в момента се оценява на около 4,40 евро за килограм.
Важна стъпка за индустриалната трансформация
Министърът на икономиката Роберт Хабек определи споразумението с “Фертиглоуб” като ключов момент в преструктурирането на германската индустрия. “Наличието на евтина зелена енергия, включително под формата на водород, ще бъде от съществено значение за бъдещето на индустрията в Германия”, подчерта Хабек.
Амонякът играе ролята на междинно звено за съхранение и транспортиране на водород.