Германия си осигури зелен водород от Египет

molecule 3286651 1280

250 000 тона амоняк за производство на чиста енергия.

Германското министерство на икономиката обяви днес значителна стъпка към декарбонизацията на индустрията – страната ще внесе 250 000 тона зелен амоняк от Египет в периода между 2027 и 2033 г.

Амонякът ще се използва за производство на зелен водород, ключов елемент в плановете на Германия за устойчиво бъдеще. Сделката е сключена с “Фертиглоуб” (Fertiglobe), съвместно предприятие между държавната петролна компания на Обединените арабски емирства (ОАЕ) и химическия производител Оу Си Ай (OCI), с производствени мощности в Египет.

Зелена енергия от два континента

И производството на амоняка в Египет, и последващото му преобразуване във водород в Германия ще се осъществяват с помощта на възобновяема енергия от вятърни и слънчеви електроцентрали. Цената на произведената енергия се очаква да бъде около 4,50 евро (4,90 долара) за килограм.

Програма H2Global: Стъпка към международен пазар на зелен водород

Споразумението е резултат от първоначален търг по програмата “Ейч Ту Глобъл” (H2Global), финансирана от германското правителство. Целта на програмата е да се стимулира изграждането на функциониращ международен пазар на зелен водород, допринасящ за опазването на околната среда и борбата с климатичните изменения.

Съгласно програмата зелените водородни продукти ще се купуват на световните пазари и ще се предлагат за продажба в Германия и Европейския съюз. Държавна субсидия ще покрие евентуални разлики между производствената цена и конкурентната пазарна цена, която в момента се оценява на около 4,40 евро за килограм.

Важна стъпка за индустриалната трансформация

Министърът на икономиката Роберт Хабек определи споразумението с “Фертиглоуб” като ключов момент в преструктурирането на германската индустрия. “Наличието на евтина зелена енергия, включително под формата на водород, ще бъде от съществено значение за бъдещето на индустрията в Германия”, подчерта Хабек.

Виж още:  България гори: Рекорден брой пожари през 2024 г.

Амонякът играе ролята на междинно звено за съхранение и транспортиране на водород.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *