Залогът е висок – продажбите на дюнер в Германия възлизат на около 7 милиарда евро годишно.
Германия и Турция са в разгара на необичаен дипломатически спор относно статута на популярното ястие дюнер кебап в Европейския съюз.
Конфликтът започна, когато Турция подаде заявление за регистриране на дюнера като свой “традиционен специалитет” в ЕС през април, което би дало на ястието защитен статус, подобен на този на испанската шунка серано и неаполитанската пица.
Берлин се противопостави на тази инициатива, твърдейки, че тя би създала бюрократични пречки и би повишила цената на най-популярната улична храна в Германия.
Страната наложи вето на турското предложение преди крайния срок, определен от ЕС на 24 юли.
Залогът е висок – продажбите на дюнер в Германия възлизат на около 7 милиарда евро годишно. Всеки трети германец консумира поне един дюнер месечно, но растящите цени вече са повод за безпокойство.
Турското предложение включва строги изисквания за приготвянето на дюнера, включително спецификации за дебелината на месните парчета и забрана на определени видове месо.
Германия твърди, че тези правила биха имали “катастрофални последици” за гастрономическия бизнес и потребителите.
Спорът повдига въпроси за културната идентичност и кулинарното наследство. И двете страни претендират за произхода на дюнера, като Германия подчертава неговото значение за 2,7-милионната турска диаспора в страната.
Двете държави имат шест месеца да постигнат компромис, в противен случай Европейската комисия ще трябва да се произнесе по спора. Резултатът от този кулинарен конфликт може да има значително влияние върху производството и продажбата на дюнер в Европа.