Ето как кофеинът пречи на възстановяващия сън

coffee

Допълнителен анализ разкрива, че кофеинът влияе върху бавните осцилации на електрическата активност, известни като делта, тета и алфа вълни. Тези вълни са индикатори за по-дълбок, по-възстановяващ сън, но кофеинът ги отслабва – особено по време на фазата на не-бързото движение на очите (NREM), която мозъкът използва за фиксиране на спомени и презареждане на когнитивните ни функции.

„Тези промени предполагат, че дори по време на сън, мозъкът остава в по-активирано, по-малко възстановяващо се състояние под влиянието на кофеина„, казва невроученият Карим Джерби от Университета в Монреал.

„Тази промяна в ритмичната активност на мозъка може да помогне да се обясни защо кофеинът влияе върху ефективността, с която мозъкът се възстановява през нощта, с потенциални последици за обработката на паметта.“

За целта на проучването изследователите са набрали 40 доброволци и са измервали техните мозъчни модели чрез електроенцефалограми (ЕЕГ) през две нощи. През едната нощ участниците са получили плацебо, а през другата – капсула, съдържаща 200 милиграма кофеин (еквивалент на около една или две чаши кафе).

Използвани са различни статистически методи за валидиране на резултатите и за да се гарантира, че разликите, наблюдавани в мозъчната активност, са свързани с приема на кофеин – показвайки преминаване към критичност и по-възбудени неврони.

„Въпреки че това е полезно през деня за концентрация, това състояние може да попречи на почивката през нощта„, казва невроученият Джули Кариър от Университета в Монреал.

„Мозъкът нито ще се отпусне, нито ще се възстанови правилно.“

Когато става въпрос за различните реакции при различните възрасти, изследователите предполагат, че промените в мозъка с напредване на възрастта може да са причината.

Молекулите на аденозина постепенно се натрупват в мозъка през деня, което води до по-голямо чувство на умора с наближаване на времето за лягане. Кофеинът действа, като блокира рецепторите, с които аденозинът взаимодейства, давайки ни временен прилив на енергия.

Аденозиновите рецептори са по-изобилни в по-млади мозъци, което може да обясни защо по-младите хора изглежда са по-чувствителни към силата на кофеина. Това включва както положителните енергизиращи ефекти, така и отрицателните ефекти от поддържането на мозъка твърде активен през нощта.

„Кофеинът е психоактивен стимулант, който се консумира от хора от всички възрастови групи ежедневно чрез голямо разнообразие от продукти като кафе, чай, безалкохолни напитки, енергийни напитки, шоколад и няколко фармацевтични лекарства“, пишат изследователите в публикувания си труд.

„Следователно е изключително важно да се разбере как кофеинът влияе на мозъка по време на сън и през различните възрасти.“

Изследването е публикувано в списанието Communications Biology.

Подобни новини

About the Author: Росен Димитров

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *