
Донор на сперма от Дания, носител на потенциално ракообразуващ ген, е станал биологичен баща на 52 деца в Белгия в периода 2008–2017 г., разкри Министерството на здравеопазването на страната. Генетичната аномалия засяга и други деца, заченати в поне девет европейски държави, включително България.
Дарената сперма е използвана в репродуктивни клиники в Кипър, Германия, Испания, Унгария, Ирландия, Гърция, Нидерландия и Полша, съобщи Агенция Франс прес.
Според разследване на в. „Гардиън“, сред 67 деца, родени от този донор в периода 2008–2017 г., са регистрирани най-малко 10 случая на рак. Първоначално мъжът е преминал стандартни медицински проверки и не е имал документирана семейна история на онкологични заболявания.
По-късно обаче е установено, че той е носител на мутация в гена TP53, свързана със синдрома на Ли-Фраумени (LFS) – рядко наследствено заболяване, което значително увеличава риска от различни видове рак, включително рак на гърдата и левкемия.
През 2023 г. е издадено официално предупреждение, след като в датска клиника, използвала сперма от донора, са установени онкологични заболявания при някои от децата. По-късно същата година е уведомена Федералната агенция за лекарства и здравни продукти на Белгия.
Здравният министър на Белгия, Франк Ванденбруке, заяви, че е научил за случая едва в началото на тази седмица. Правителството отказа да разкрие броя на потвърдените случаи на рак сред децата в страната.
Случаят разкрива груби нарушения на белгийското законодателство, което от 2007 г. ограничава използването на сперма от един донор за не повече от шест жени. „Това правило е било нарушено както на национално ниво, така и в отделни медицински центрове“, посочиха от здравното министерство.
Вътрешна проверка е идентифицирала 37 семейства, заченали чрез този донор, довели до раждането на 52 деца в Белгия. Част от тези деца обаче може вече да живеят извън страната.