Астрономи от университета Йонсей в Южна Корея и други институции са направили изключително рядко откритие – група от пет галактики джуджета, подредени в права линия.
Това съобщава статия, публикувана в The Astrophysical Journal Letters.
Галактиките джуджета са малки, слабо светещи галактики, съдържащи няколко милиарда звезди. Групи от такива галактики са изключително редки, като вероятността да се открие група от пет е по-малка от 0,004%.
Новата открита група се намира на около 117,3 милиона светлинни години от Земята и се състои от пет галактики, обозначени с D1 до D5. Тези галактики са активно образуващи звезди и показват признаци на гравитационно взаимодействие помежду си.
„Това откритие е изключително вълнуващо, тъй като ни предоставя уникална възможност да изучим как се формират и развиват групи от галактики джуджета“, споделя водещият автор на изследването.
„Получените данни могат да помогнат за тестването на теориите за формирането на големи космически структури и да подобрят разбирането на механизмите на еволюцията на галактиките джуджета.“
Откриването на тази група галактики отваря нови перспективи за астрономите. То показва, че Вселената е много по-сложна и динамична, отколкото сме си представяли досега.
Бъдещите изследвания ще се фокусират върху изучаването на тази група галактики в по-големи детайли, както и върху търсенето на подобни структури в космоса.