Международният ден на морските фарове се отбелязва ежегодно през третия уикенд на август, за да отбележи важното историческо и съвременно значение на тези впечатляващи структури. Инициативата, възникнала в Шотландия през 1994 г., днес обединява над 450 фарове в 50 държави по света.
Какво представлява морският фар?
Морският фар е кула, оборудвана със светлинен източник, звукова система и понякога радиопредавател, разположена на брега, остров или плитчина. Неговото основно предназначение е да сигнализира на плавателните съдове за опасни зони и да указва безопасни пътища за навигация. Контрастните цветове и мощната светлина на фаровете ги правят лесно разпознаваеми дори при неблагоприятни метеорологични условия.
История и съвременност
Историята на морските фарове датира от древни времена. Един от най-известните примери е Александрийският фар, считан за едно от Седемте чудеса на античния свят. С развитието на навигационните технологии, значението на фаровете постепенно намалява. Днес те са по-скоро символ на морското наследство и туристическа атракция, отколкото основно средство за навигация. Въпреки това, стотици фарове по света продължават да функционират и да изпълняват своята роля в осигуряването на морската безопасност.