Брилянтносините сапфири отдавна пленяват човечеството със своята красота, сравнявана с късчета небе, донесени на Земята.
Ново изследване на австралийски и германски учени обаче разкрива неочаквани подробности за произхода на тези скъпоценни камъни.
Досега се смяташе, че сапфирите се образуват дълбоко в земната мантия или в долните слоеве на кората. Новото проучване, публикувано в „Live Science„, обаче показва, че тези красиви минерали се раждат много по-близо до земната повърхност – в сърцето на вулканите, на дълбочина около 5-7 километра.
Учените са достигнали до това заключение след изследване на сапфири, открити в Айфеловия масив в Германия. Анализът на включенията в сапфирите, както и на съотношението на кислородните изотопи, е позволил да се определи възрастта и произходът на тези скъпоценни камъни.
Резултатите показват, че сапфирите са се образували сравнително наскоро, в края на вулканичната активност, която е формирала масива.
Това откритие променя нашето разбиране за процесите на образуване на сапфирите и има важни последици за проучването на геологията и минералогията.